Hírlevél
Legfrissebb fórum témák
Programajánló
Pályázatok
| A balkezesség helyzete napjainkban |
|
2011.07.20. | Írta: Varju Beáta | Rovat: Fejlesztés, nevelés
A latin írásmód megköveteli a balról jobbra való haladást. A mai álló írás nem tesz semmiféle engedményt a balkezeseknek, szigorúan a teljes alkalmazkodás egyetlen lehetőségét kínálja.
Hogy is jutottunk el idáig? A források szerint a
bronzkorban az eszközhasználat már jobb kézzel történt. Vajon az eszközök
készítői, vagy használói voltak jobbkezesek? Egy elmélet magyarázatának
megfelelően a fegyverek megjelenésekor őseink a bal kézben tartott pajzzsal
védték szívüket a halálos döféstől, így a jobb kéznek jutott a támadóeszköz
használatának szerepe.
Egy másik, újabb keletű magyarázat szerint az agy bal féltekéjében található beszédközpont megerősödése és előtérbe kerülése okozta a jobb félteke háttérbe szorulását, amely a balkezesek fő irányítója.
A választ kereső ember ebben a témában szép számmal talál kutatásokat, különböző elméleteket. Egy dolgot azonban hiába keres, s ez az egyértelmű magyarázat.
Az általam fellelt adatok szerint ma a világon a balkezesek száma 100 és 200 millió körül lehet, ami az össznépesség 10-20%. Van csekély számú balkezes kultúra, és vannak olyan országok is, ahol tilos a bal kéz használata. Nincs pontos adat, talán a fenti sem jár közel az igazsághoz, statisztikai adatokra azonban mindig szükség volt, jelen esetben azért, hogy alátámasszák azt, hogy milyen „kismértékű” problémáról van szó.
A balkezesek száma
növekszik. Nem valószínű, hogy ennek genetikai okai vannak, inkább kezdenek
tisztába jönni saját értékeikkel, és vállalni a kisebbség nem könnyű szerepét. A mai kor olyan szempontból kedvez ennek, hogy előtérbe kerülhetnek az
egyéni vonások, az önmegvalósítás jelentősége kissé felértékelődött.
A balkezesek azonban nincsenek könnyű helyzetben a jobbkezesek számára felépült világban. Ma már (talán) nem kell szenvednünk a régi módszerektől, mint a bal kéz hátrakötése, illetve verése, de a megoldás még várat magára.
Korábban írtuk:
|
Bejelentkezés
Óvónők.hu képeslap
Küldjön virtuális képeslapot!

Lepje meg barátait, kollégáit!
A közelgő ünnepek, névnapok, vagy születésnapok alkalmából küldjön online képeslapot szeretteinek, barátainak, kollégáinak!
No, és böngésszen bátran a naponta frissülő cikkek között.
Tovább a képeslapküldésre >
Hasznos anyagok
Óvónők kincsestára Az Óvónõk kincsestára a csoportban dolgozó óvónõk munkájához nyújt segítséget. Módszertani kézikönyvünk szerzõi és szerkesztõi otthon vannak az óvodai nevelés területén. Sok éves tapasztalatukkal és felhalmozott tudásukkal azon fáradoznak, hogy Ön minden kérdésére megtalálja a választ a kötetben
Bővebb információ a könyvről >
